به وبلاگ "حق المبین" خوش آمدید
پاسخگوي سؤالات عقيدتي شما
قالب وبلاگ

آخرين سوره اي كه بر پيامبر نازل شد چيست؟

آخرين آيه و سوره در روايات منقول از اهل بيت عليهم السلام آمده است كه آخرين سوره، سوره نصر است.

در اين سوره به ظاهر بشارت به پيروزى مطلق شريعت داده شده كه پايه‏هاى آن‏استوار و مستحكم گشته است و گروه گروه مردم آن را پذيرفته‏اند: بسم الله الرحمان‏الرحيم، اذا جاء نصر الله و الفتح، و رايت الناس يدخلون في دين الله افواجا، فسبح بحمد ربك ‏و استغفره انه كان توابا (12) .

با نزول اين سوره، صحابه خرسند شدند. زيرا پيروزى مطلق‏اسلام بر كفر و تثبيت و استحكام پايه‏هاى دين را بشارت مى‏داد. ولى عباس عموى‏پيامبر از نزول اين سوره سخت غمناك گرديد و گريان شد. پيامبر صلى الله عليه و آله به او فرمود: «اى عم چرا گريانى؟»گفت: «به گمانم از پايان كار تو خبر مى‏دهد». پيامبر صلى الله عليه و آله‏فرمود: «همان گونه است كه گمان برده‏اى‏». پيامبر پس از آن دو سال بيش‏تر زيست ‏نكرد (13).

امام صادق عليه السلام فرمود:«آخرين سوره،اذا جاء نصر الله و الفتح است‏» (14) .

از اين عباس‏ نيز روايت ‏شده كه آخرين سوره، سوره نصر است (15) و نيز روايت ‏شده است: آخرين‏سوره، سوره برائت است كه نخستين آيات آن سال نهم هجرت نازل شد و پيامبر صلى الله عليه و آله على عليه السلام را فرستاد تا آن را بر جمع مشركين بخواند (۱۶)

در بسيارى از روايات آمده است: آخرين آيه كه بر پيامبر اكرم صلى الله عليه و آله نازل شد اين آيه‏ بود: و اتقوا يوما ترجعون فيه الى الله ثم توفى كل نفس ما كسبت و هم لا يظلمون (17).

جبرئيل آن را نازل كرد و گفت: آن را در ميانه آيه ربا و آيه دين(پس از آيه شماره 280)

از سوره بقره قرار دهد و پس از آن پيامبر بيش از 21 روز و بنا بر قولى 7 روز ادامه‏ حيات نداد (18).

احمد بن ابى يعقوب مشهور به ابن واضح يعقوبى(متوفاى سال‏هاى پس از292) در تاريخ خود چنين آورده است: «گفته‏اند كه آخرين آيه نازل شده بر پيامبراكرم صلى الله عليه و آله اين آيه بود: اليوم اكملت لكم دينكم و اتممت عليكم نعمتي و رضيت لكم الاسلام ‏دينا (19) ،-سپس در ادامه مى‏گويد:- و همين گفتار نزد ما صحيح و استوار است و نزول‏آن در روز نصب مولى امير المؤمنين على بن ابى طالب در غدير خم بوده است‏» (20).

آرى سوره نصر پيش از سوره برائت نازل شده است،زيرا سوره نصر در سال فتح ‏مكه(عام الفتح)كه سال هشتم هجرت بود، نازل گرديده و سوره برائت پس از فتح، سال نهم هجرت نازل شده است. راه جمع ميان اين روايات بدين گونه است كه ‏بگوييم: آخرين سوره كامل سوره نصر است و آخرين سوره به اعتبار آيات نخستين‏آن، سوره برائت است. اما آيه و اتقوا يوما ترجعون فيه الى الله ...» (21) طبق روايت‏ماوردى در منى به سال حجة الوداع نازل گرديد (22) . بنابر اين نمى‏تواند آخرين آيه ‏باشد، زيرا آيه‏«اكمال‏»پس از بازگشت پيامبر صلى الله عليه و آله از حجة الوداع در غدير خم بين راه ‏نازل شده است. پس گفته ابن واضح يعقوبى، صحيح‏تر به نظر مى‏رسد، زيرا سوره‏برائت،پس از فتح مكه، در سال نهم هجرت و سوره مائده در سال دهم هجرت(سال حجة الوداع) نازل شده است. علاوه بر آن،سوره مائده مشتمل بر يك سرى ‏احكام است كه پايان جنگ و استقرار اسلام را مى‏رساند. به ويژه آيه‏«اكمال‏»كه ازپايان كار رسالت‏خبر مى‏دهد و با آخرين آيه در آخرين سوره تناسب دارد. پس‏آخرين سوره كامل، سوره نصر است كه در عام الفتح نازل شد و آخرين آيه كه پايان‏كار رسالت را خبر مى‏دهد، آيه‏«اكمال‏» است.گر چه ممكن است‏ به اعتبارآيات الاحكام، آخرين آيه: و اتقوا يوما ترجعون فيه الى الله (23) باشد كه در سوره بقره ‏ضبط و ثبت ‏شده است.

 

 

[ سه شنبه ۱۳۸۶/۰۴/۰۵ ] [ ۹:۴۴ قبل از ظهر ] [ حق المبین (ح.هـ 2906) ] [ ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و احترام
کاربرگرامی این وبلاگ با توجه به هجمه ی عظیم غربی ها و گسترش ارتباطات که از نقاط سو این ارتباطات ورود و ایجاد شبهه در اذهان می باشد چرا که مردم دنیا به یک دین و مذهب نیستند لذا ما در صدد ایجاد وبلاگی برای حل این مشکل شدیم تاشاید با این کار قطره ای شما را یاری کرده باشیم لذا از جمله اهداف ایجاد این وبلاگ ارئه ی مطالبی در راستای ارتقا و رشد و افزایش آگاهی های شما در مسائل عمومی و اعتقادی خصوصا شبهات وهابیت ضاله می باشد.
مستدعی و سزاوار است کاربران گرامی ما را در رسیدن به اهداف مذکور یاری نمایند.
قابل ذکر است که شما عزیزان می توانید مسائل و شبهات خود را به همراه آدرس الکترونیکی خود برای ما از طریق پست الکترونیکی Marefat_Web@yahoo.com ارسال نمایید.
یا علی مدد.
لینک های مفید
امکانات وب

اسلایدر

دانلود فیلم